Пам’ятка садівника-початківця - Клуб садiвникiв Кременчук - Купити саженцi в Кременчуцi
Клуб садівників м. Кременчука
39605, м. Кременчук, вул. 1905 року, буд. 15-1 (центр)
Керівник: Михайло Натанович Гайда
Тел. 097-915-96-21
Високоякісні саджанці плодових і ягідних культур із провідних розсадників України. Карликові плодові дерева і кущі для ландшафтного дизайну, троянди. Проектування і посадка саду. Обрізування і формування. Професійне обприскування саду від шкідників і хвороб потужним мотооприскувачем.
Родини Героїв, загиблих на війні з росією, обслуговуються безкоштовно. Учасникам війни – знижки.
Пам’ятка
садівника-початківця
Складено за численними зверненнями учасників клубу, у зв’язку зі змінами клімату, появою нових шкідників і хвороб та збільшенням їх шкодочинності.
Увага! Все викладене має виключно інформативний характер.
Хто дихає садом, той дихає здоров’ям, поезією, молодістю, радістю життя, довголіттям.
Поспішайте зайнятись садом…
Л.П. Симиренко.
Саджанці мають бути чисті, неушкоджені, з добре розвиненою кореневою системою, бажано з декількома гілочками, які мають бути еластичні і без зморшок. Коріння на зрізі біле і соковите. Якщо трухляве і коричневе – дерево загинуло.
Від викопування в розсаднику і до посадки коріння має бути у вологому стані. Підсушені саджанці зазвичай не приживаються або хворіють, погано ростуть і майже не дають врожаю.
Краще висаджувати напівкарликові або середньорослі дерева. Якщо місця обмаль – карликові, але вони потребують більш ретельного догляду (опора, вчасний хімзахист, крапельний полив, який дуже бажаний у будь-якому саду).
Колоноподібні форми значно поступаються вищевказаним деревам за якістю плодів, урожайністю, часом вступу в період плодоносіння.
Осіння посадка саджанців починається після 10 жовтня і закінчується в кінці листопада. Полуниця з вересня.
Весняна – з березня (щойно дозволяє ґрунт — це найращий час), квітень і частково травень, за умови їх гарного зберігання.
Персик, нектарин, абрикосу, виноград – краще саджати весною, але кращі саджанці дефіцитних сортів розпродають ще з осені. Тому при осінній посадці їх треба вкривати на зиму.
Багато сучасних плодових дерев – самобезплідні. Особливо це стосується вишні і аличі. Для гарного врожаю їм потрібні сорти-запилювачі. Фахівець Вам мусить підібрати відповідні варіанти.
З південного краю ділянки висаджують карликові і низькорослі дерева, потім напівкарликові і середньорослі і, нарешті, з півночі - високі. Персик і нектарин краще висаджувати в затишку. Відстань між деревами-карликами - 1,5- 2 м, напівкарликами - 2-4 м, високорослими - 5-7 м.
Перед посадкою саджанці замочують у воді з корневіном, гуматом або препаратом Віва від 2 до ≈ 40 годин, посадкові ями готуємо заздалегідь!
Якщо у Вас гарний, родючий ґрунт – копаємо яму 60х60х60 см (мінімальний розмір), заливаємо 30 л води, чекаємо, доки вода всмокчеться, розправляємо коріння в різні боки і коригуємо саджанець так, щоб місце щеплення було на 10 – 15 см. нижче за рівень землі. Засипаємо ґрунт. Поливаємо 10 літрами води. Земля просіла. Підсипаємо ґрунт і вливаємо ще 10 л води. Підсипаємо ґрунт до рівня землі у Вашому саду. Робимо лунку такої глибини, щоб місце щеплення опинилося на 2-5 см вище рівня ґрунту в центрі лунки. Розміщуємо над корінням 1-2 пігулки «Ініціатора». Мульчуємо торфом, сухим перегноєм, соломою, травою або плівкою. Поливаємо один раз на 3-5 днів по 20 л води. Після появи листя можна починати підживлення. На зиму лунки засипаємо. Важкий глинисто-чорноземний ґрунт перед висадженням розмішуємо з піском та торфом. На легких піщаних ґрунтах розмір ями збільшуємо, дно встилаємо шаром глини 15 см. Верхній шар землі перемішуємо з 10 кг перепрівшого перегною, 300 грамами золи і 300 грамами нітроамофоски. Робимо прошарок чистої землі 10 см., ще краще застосовувати біогумус. Висаджуємо саджанець, як і в першому випадку. Розміщення місця щеплення на південь чи на північ – несуттєво. Порожнини біля корінців неприпустимі. Саджанці з високим щепленням, на що повинні звернути Вашу увагу, садять приблизно посередині між місцем щеплення і кореневою шийкою.
Якщо щось не зрозуміло викладено — уточнюйте за тел. (097) 915 96 21
Корені дерев весь час мають знаходитись у вологому ґрунті на глибині 1-1,5 м., тому полив проводять із середини весни і до пізньої осені в лунки. Кількість води залежить від віку дерева і температури повітря і коливається від 20 до 100 літрів на дерево. Дощі в останні роки зволожують ґрунт на декілька сантиметрів, що, звичайно, недостатньо.
Декількома реченнями пояснити обрізку неможливо. Головне – утримувати дерева не вище 4 – 4,5 м. Не допускати загущення середини крони, видаляти сухі і пошкоджені гілки, вкорочувати довгі пагони, не допускати гострих кутів між стовбуром і товстими гілками (розвилок), які згодом можуть розчахнути дерево навпіл. Дуже важливо правильно сформувати молоді дерева, тому що помилки в садівництві виправляти дуже складно, а іноді і неможливо. Тому доцільно хоча б один раз звернутися до фахівця. Корегуючу обрізку можна робити навіть влітку — це як стрижка у людини. Замість садового вара, краще і зручніше використовувати Нігрол 0,5 л. + 10 г. фундазола, ретельно перемішати та змазувати зрізи та інші пошкодження.
В сучасному садівництві використовують інтегрований захист рослин – це екологічно та економічно обґрунтована система заходів по збереженню врожаю. Появі шкідників і хворобам набагато доцільніше запобігти, ніж потім рятувати насадження.
Не бійтеся хімічних обробок. Все, що Ви купуєте на базарі або в магазинах, оброблюється від 5 до 15 разів за сезон. У наш час без хімзахисту гарний урожай не отримати. Це стосується хліба, круп, борошна, молочних та мясних продуктів, тому що тварини їдять корма, що були свого часу оброблені хім.препаратами.
Важливо! Захисна дія препаратів становить приблизно 10-20 днів за відсутності опадів. Після зазначеного періоду рослини не захищені від шкідників та хвороб.
При хім. обробці звертайте увагу на термін очікування від обробки до вживання урожаю, який становить:
Інсектициди Фрукти Овочі
Актара 20 днів 14 днів
Проклеїм 14 5
Прованто максі 30 20
Прованто Вернал 30 20
Матч 30 14
Енжіо 20 14
Фунгіціди Фрукти Овочі
Квадріс 7 днів 5 днів
Хорус 30 7
Скор 30 14
Топсін М 30 20
Рідоміл Голд 25 14
Топаз 20 20
Якщо не зробити другу та третю обв'язкову хімічну обробку, ви втратите уражай: абрикоса, персика, сливи, груші та інших культур, або навіть загинуть дерева.
Перша обробка проводиться в березні по «голому» дереву 300 г. мідного купоросу розчинити 10 л. води та додати 400 г. препарату 30 В. За тиждень до цвітіння можна використати препарат "Брунька" 20 г. на 9 л. води.
Друга обов’язкова – при появі зачатків перших листочків і бутонів (до цвітіння) «Енжіо» + «Хорус» 3 г. або + укр. аналог "Мобіл" 3 г. Я рекомендую 2 пакетика по 3 г. тобто 6 г + прилипач. У 5 літрах води t0 20 С послідовно розчиняємо ці препарати, доводимо об’єм до 9-10 л. Ретельно розмішуємо. Обробляємо одразу. На другий день розчин втрачає свої властивості.
Третя обробка обов’язкова в період цвітіння Прованто Вернал (стара назван Каліпсо) ! виробник стверджує, що цей інсектицид безпечний для бджіл та джмелів) + «Скор» 2-4 г. або "Сплінт" 2-4 г. + мікродобрива "Плантафол" 25 г. або "Плантатор" 25 г. або "Майстер" 20 г. + прилипач (квантум або інший). Розводимо, як і при першій обробці.
Якщо Ви виявили спалах грибкових хвороб, моноліозу, кучерявості листя персика, парші, бактеріального опіку, що зазвичай трапляється в дощову погоду, терміново робимо додаткову обробку подвійною дозою фунгіциду «Скор» 4-8 мл або "Топсін М" 25-50 г. + "Прованто Вернал" (Каліпсо) + прилипач + мікродобриво "Плантафол", навіть по квітучих деревах. Оленку волохату та інших шкідників, що пошкоджують квіти знищують "Каліпсо" 2 мл на 10 л води по цвіту.
Четверта обробка в час цвітіння білої акації – «Матч» або "Проклейм" + «Топсін-М»+ «Плантафол» + прилипач.
П’ята – за необхідності «Актара» + «Скор» + «Чистий лист» + прилипач.
У листопаді – «Карбамід» 500-700 г – 10 л води або Залізний купорос 500 г – 10 л води.
Виноград до цвітіння обробляється разом з садовими деревами, після цвітінням – «Прованто Вернал» + «Рідоміл Голд» 50г. + «Реаком-виноград» + прилипач.
(друга обробка) за 2-3 тижні – «Прованто Максі» 1г. + «Топаз» 6 мл. + «Рідоміл» + «Мастер» + прилипач.
Далі за потреби – «Квадрісом».
За необхідності обробки проводимо навіть у період дощів, але по сухому листю, системними препаратами і щонайменше за 2-3 години до дощу. Системні хімікати проникають всередину рослини. Контактні - створюють захисну плівку. Оприскування починають з верхівки дерева. Особливо ретельно обробляємо верхівки пагонів (точки росту), рівномірно зволожуючи все листя, гілки, стовбур справним оприскувачем , мікрокрапельним, туманоподібним розпиленням.
Хоча всі рекомендовані препарати належать до малотоксичних і безпечних для користувачів і довкілля, роботи слід проводити в захисному одязі, респіраторі, окулярах, рукавицях.
Якщо є можливість – купіть мотооприскувач або аккумуляторний оприскувач 700-1200 грн.
Важливо! Захисна дія препаратів становить приблизно 10-20 днів за відсутності опадів. Після зазначеного періоду рослини не захищені від шкідників та хвороб.
Увага! Всі запропоновані схеми захисту мають виключно інформативний характер!
Поради одним рядком:
- Саджанець не пробуджується.
Вкоротити до 1 м. Зрізати всі бокові гілки до першої бруньки, приблизно 1-5 см від стовбура. Полити. Знищити личинки хруща. При посадці розміщувати в районі коренів 1-2 пігулки «Ініціатора» або пролити в отвори, зроблені в ґрунті, «Антихрущ», «Актару», «Конфідор» або «Регент».
1 А. Дерева не родять: не якісний саджанець, щеплені на сильнорослих підщепах, починають родити на 5-8 рік, проблеми з грунтом, хрущі, недостатній полив, шкідники, хвороби. Пересадка таких дерев тільки погіршує ситуацію.
- Саджанець випустив листя і зав’яв – підсушене коріння. Тримання при продажу на відкритому повітрі або в пакетах. Недостатній полив, порожнини біля коренів, хрущ.
- Слива цвіте, але не родить. Це - сливовий пильщик. Оприскування проведіть у період цвітіння інсектицидом «Прованто Вернал». Слива проблемна культура. Сучасні сорта аличі великоплідної мають вагу до 100 гр., гарний смак. Родять на 2 рік і майже не потребують хім.захисту.
- Нормуємо урожай. За винятком вишні черешні, плоди залишають на відстані 10-20 см один від одного. Вони будуть великі, смачні і не зламають гілля. Загальна вага буде приблизно однаковою. Якщо є загроза обламування всієї гілки – зріжте її частину. Якщо цього не зробити дерева переходять на періодичне плодоношення, в перший рік — надмірний урожай, на другий рік — його відсутність.
- В садах, розташованих біля водоймищ та там, де багато бур’янів, гілки і стовбури дерев пошкоджує зелена цикадка і цикада «буйвол» (невеличкі порізи 2-4 мм, де в кожному знаходиться личинка). Цей шкідник виснажує дерева. Відкладення яєць відбувається в серпні - вересні. Тому потрібна додаткова обробка інсектицидом «Енжіо» .
- Вишні і черешні пошкоджує вишнева муха (білі черв’ячки в плодах). Не затримуйтесь зі збором ягід. Надранні черешні садимо в місцях де відсутні шпаки або захищаємо спец. сітками.
- Бережіть бджіл, джмелів та інших комах-запилювачів. Під час цвітіння хімобробку проводьте за крайньої потреби, і після 19.00 годин, із інсектицидів застосовують «Прованто Вернал» за таких умов оприскування можливо навіть по цвіту. Фунгіциди, мікродобрива і прилипачі безпечні для них.
- Звертайте увагу на термін очікування після хімообробок, який може бути від 5 до 50 днів. У цей період споживати оброблені плоди не можна.
- Не допустити ураження саду личинками травневого хруща можливо, якщо кожну весну, з початку льоту жуків зробити 3-4 оприскування з інтервалом 7-10 днів: «Енжіо», «Актарою», «Прованто Максі», «Прванто Вернал», «Регент». Жуки не сідатимуть на Ваші дерева або загинуть і не відкладуть яйця. На третій рік сад буде вільний від хробаків. Тих, що вже живуть у ґрунті, знищують «Антихрущем», «Актарою», «Прованто Максі», «Регентом». Арматурою робимо до 10 отворів у землі глибиною до 1 м і заливаємо розчин. Але перший варіант в рази дешевший і набагото ефективніши. Оленку Волохату та інших шкідників, що пошкоджують квіти, знищують "Провато Вернал"
- Пізно восени білять дерева від морозобоїн і сонячних опіків на висоту до 1,5-2 м. Весняна побілка має декоративний характер.
- Виноград обрізаємо в листопаді, видаляючи старі лози і ті, що відродили. Молоді (жовті і гладенькі) вкорочуємо на декілька бруньок (від 4 до 10). Виноград обрізаний на весні стікає соком до появи молодого листя. Нормуємо урожай одна грона на пагон.
- Хімічні препарати купуйте лише в надійних місцях. 50% - підробки. «Нітрофен» не виробляють понад 30 років. Все, що зараз продають – підробка. «Днок»– високотоксичний і заборонений у присадибному садівництві.
- Для захисту черешні від птахів почали виробляти великі захисні сітки.
- Не загущуйте малину. Відстань між стеблами 30-50 см. Бажано шпалера. Гарний полив, затінення при пекучому сонці.
- А Лохина потребує спеціального підкислинного грунту.
- Використовуйте плодознімачі. Драбини мають бути міцними. Ретельно встановлюйте їх. Підкладайте під ніжки додаткові опори. Уникайте травматизму. Бережіть себе.
- Якщо наш саджанець не прижився – повідомляйте. Будемо разом шукати причину. Можлива заміна саджанця.
Якщо щось не зрозуміло викладено — уточнюйте за тел. (097) 915 96 21
Перелік саджанців можна переглянути в Інтернеті за запитом «Клуб садівників м. Кременчука»
Бажаємо гарних врожаїв, щастя, здоров’я, добра і миру!
З повагою, керівник клубу садівників Михайло Натанович Гайда
Тел. 097-915-96-21
2023 рік